Podání podnětu ke kontrole orgány inspekce práce
Státní úřad inspekce práce a jemu podřízené oblastní inspektoráty práce přijímají podněty k provedení kontroly dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů (dále též "zákon o inspekci práce").
Orgány inspekce práce nejsou oprávněny řešit individuální spory mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. To přísluší výhradně soudům, které rozhodují o nárocích z pracovněprávního vztahu.
Na základě zákona o inspekci práce jsou orgány inspekce práce povinny zachovávat mlčenlivost o totožnosti toho, kdo podnět podal, stejně jako chránit jeho osobní údaje. Na jeho písemnou žádost mohou inspektora provádějícího kontrolu této mlčenlivosti zbavit.
Podnět ke kontrole je oprávněna podat kterákoliv fyzická nebo právnická osoba, orgán státní správy, nezisková organizace či jiný subjekt nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, pokud je předmět kontroly vztahován k podnikatelskému subjektu působícímu v České republice.
Postup pro podání podnětu ke kontrole není výslovně upraven právním předpisem, musí z něho však být zřejmé následující:
K podnětu je možné přiložit kopie dokladů prokazujících uvedené skutečnosti, jako je pracovní smlouva, dohoda mimo pracovní poměr, výplatní lístek, doklad o přijetí mzdy, výpověď z pracovního poměru, potvrzení o zaměstnání.
Podnět k provedení kontroly je nejlépe podat u místně příslušného oblastního inspektorátu práce.
Místní příslušnost inspektorátu k výkonu kontroly se řídí místem činnosti kontrolované osoby (místem výkonu práce).
Adresy inspektorátů jsou uvedeny na internetových stránkách Státního úřadu inspekce práce.
Pokud si podatel není jistý, kterému inspektorátu podnět přísluší, může ho zaslat inspektorátu, kde má zaměstnavatel sídlo, nebo přímo na adresu Státního úřadu inspekce práce: opava@suip.cz.
Osobně lze podat podnět na kterémkoliv poradenském pracovišti inspekce práce podle rozpisu poradenských dnů a hodin - viz internetové stránky Státního úřadu inspekce práce.
Formulář k podání elektronického podnětu je k dispozici na internetových stránkách Státního úřadu inspekce práce (před jeho vyplněním doporučujeme přečíst si přiložené informace).
Podněty zasílané poštou nebo elektronicky nemusí mít předepsanou úpravu.
Při osobním podání podnětu využívá orgán inspekce práce vlastní formulář, který obsahuje potřebné základní údaje.
Správní ani jiné poplatky v souvislosti s podáním podnětu nejsou stanoveny.
Provádění kontrolní činnosti oblastních inspektorátů práce se řídí jejich plány kontrolní činnosti na určité časové období. Kromě těchto kontrol provádějí i kontroly neplánované.
Je plně v kompetenci příslušného oblastního inspektorátu práce rozhodnout, jakým způsobem a v jaké lhůtě podnět vyřídí. Podatel je vždy o způsobu vyřízení vyrozuměn.
Zákon o inspekci práce nestanoví žádnou závaznou lhůtu, ve které musí inspektorát podnět vyřídit, stejně jako nestanoví povinnost vždy provést kontrolu na základě podnětu.
Šetření podnětů neprobíhá ve správním řízení.
Podle svého obsahu může být podnět postoupen zcela nebo v určité části jinému správnímu orgánu, např. České obchodní inspekci, České školní inspekci, orgánu hygieny práce, úřadu práce apod.
Po podateli podnětu může být požadováno upřesnění důležitých skutečností uvedených v podnětu, proto je vhodné uvést jméno, kontaktní adresu, příp. telefon nebo e-mail.
Podatel má možnost zbavit inspektora mlčenlivosti o své totožnosti - prostřednictvím tiskopisu, který mají oblastní inspektoráty k dispozici.
Podnět lze zaslat prostřednictvím elektronického formuláře nebo elektronickou poštou přímo na adresu místně příslušného inspektorátu nebo Státního úřadu inspekce práce.
Opravné prostředky jsou možné pouze ve vztahu - inspekce práce a kontrolovaná osoba.
Podatel podnětu nemá možnost využít opravný prostředek v případě, že není s výsledkem šetření spokojen. Spory o nároky z pracovněprávního vztahu může podatel uplatňovat pouze prostřednictvím soudu.
Sankce za porušení pracovněprávních předpisů stanovuje zákon o inspekci práce.
Časté dotazy z oblasti pracovněprávní problematiky naleznete na internetových stránkách Státního úřadu inspekce práce.
Na internetových stránkách Státního úřadu inspekce práce lze nalézt také praktické informace z jednotlivých oblastí pracovněprávní problematiky, jako např. vznik, změny a skončení pracovního poměru, odměňování, pracovní doba, dovolená, agenturní zaměstnávání atd.
Informace jsou strukturovány do podoby informačních letáků.
Státní úřad inspekce práce
Bez časového omezení.